Jak zamontować girlandę ogrodową aby spełniała swoje zadanie oświetlając przestrzeń jednocześnie nadając niepowtarzalny klimat?

Chcesz wynająć girlandę na organizowane przez siebie wydarzenie i nie wiesz jak ugryźć kwestię montażu? Zależy Ci na oświetleniu swojego ogrodu, tak aby o każdej porze dnia i nocy móc podziwiać trudy włożonej pracy? A może chcesz osiągnąć niezwykły klimat we własnym ogrodzie restauracyjnym? Niezależnie od tego w jakim celu planujesz zamontować girlandę, na pewno ma ona pięknie oświetlać przestrzeń i wyglądać zjawiskowo.

Na zdjęciu girlanda ogrodowa żarówkowa profesjonalna, oświetlenie do ogrodu

Najpierw zmierz przestrzeń do oświetlenia

Pierwszym krokiem do bezbłędnego oświetlenia ogrodu jest upewnienie się, że znasz wymiary przestrzeni do oświetlenia girlandami. Zalecamy narysowanie szkicu obszaru, w którym planujesz zawiesić swoje girlandy i zapisanie pomiarów na rysunku. Ten szkic przyda się, gdy wybierzesz wzór do zawieszenia, który omówimy w dalszej części. Coś co sprawia, że ​​oświetlenie girlandami ogrodowymi jest tak atrakcyjne, jest naturalna opadająca „krzywa” lub jak kto woli „parabola” utworzona przez przewód. Aby upewnić się że masz wystarczającą długość uwzględniającą łuki w swoich girlandach ogrodowych, dodaj kilka centymetrów długości do swoich pomiarów i zamów girlandy, które pokrywają się z tymi końcowymi liczbami. Skorzystaj z konfiguratora girland ogrodowych Girlanda ogrodowa konfigurator lub skontaktuj się z nami Kontakt

Zdecyduj, jak powiesisz swoje girlandy ogrodowe

Girlandy ogrodowe można rozwiesić na wiele sposobów, ważne jest aby dopasować ich układ do danej przestrzeni. W przypadku małych przestrzeni jakimi są np. balkony w zupełności wystarczy girlanda powieszona po obwodzie balkonu lub nawet na jednej z zewnętrznych krawędzi. Zachwycający efekt zapewnia girlanda znajdująca się w części centralnej obszaru, tzn. “nad głowami”. Zainspiruj się profesjonalistami projektując oświetlenie swojego ogrodu girlandami. Przestrzenie na imprezy, tarasy restauracyjne i place publiczne to wszystkie obszary, w których girlandy ogrodowe można znaleźć w różnych wzorach i stylach. Przejrzyj naszą listę najpopularniejszych układów girland ogrodowych i wybierz ten, który najlepiej pasuje do Twojego gustu i przestrzeni!

Układy girland ogrodowych, które wszystko zmienią!

Układ kwadrat lub kratownica – powieszona girlanda ogrodowa w linii prostej na całej długości i szerokości przestrzeni, aby utworzyć kratkę, lub uproszczona, zarysowująca jedynie obwód przestrzeni w kształcie kwadratu.

Układ X – ten projekt sprawdza się szczególnie dobrze w szerokich przestrzeniach lub obszarach w kształcie kwadratu. Można nałożyć na siebie parę układów X w rzędzie, osiągając w ten sposób wyjątkową instalację.

Na zdjęciu girlanda ogrodowa, żarówkowa w układzie X, wymienne żarówki

Układ V – wszechstronna opcja do każdej przestrzeni. Wzór V jest dość łatwy do osiągnięcia oraz nie wymaga równych długości girlandy po obu stronach, aby dobrze wyglądać. Należy pamiętać, że na punkt szczytowy litery V mogą działać spore siły, dlatego powinien być wystarczająco zakotwiczony. Jeżeli planujemy oświetlić dużą przestrzeń, a odległość między dwoma punktami mocowania girlandy przekraczają ok. 8 metrów, zalecamy najpierw rozwiesić stalową linkę, a następnie przymocować do niej girlandę ogrodową. Akcesoria do montażu girland można znaleźć u nas w sklepie.

Na zdjęciu sposób rozwieszenia girlandy ogrodowej - łatwe oświetlenie ogrodu

Punkt na horyzoncie – podobny do układu V, z tym że występuje w nim więcej odcinków girland ogrodowych. Wszystkie zakotwiczają się w jednym centralnym punkcie oraz naprzeciwko niego. Ta technika zawieszania girland ogrodowych jest zwykle stosowana w profesjonalnych instalacjach i w restauracjach, jednak przy odrobinie więcej pracy efekt ten można łatwo osiągnąć również w ogrodzie!

Na zdjęciu girlanda do ogrodu, układ punkt na horyzoncie

Zyg zag W – najczęściej stosowany, to nic innego jak powtarzający się układ V. Zyg zag W świetnie sprawdza się w podłużnych prostokątnych ogrodach, ale też w nieregularnych przestrzeniach. Plusem tego układu jest fakt, że girlanda ma jeden punkt zasilania. Należy jednak pamiętać, aby nie przeciążać jednego “gniazda”, tj. aby suma poboru prądu żarówek nie przekroczyła ok. 2000W.

Na zdjęciu girlanda żarówkowa, czyli prosty sposób na oświetlony klimatyczny ogród

Punkt centralny – w owalnych namiotach czy altanach warto pomyśleć nad układem “punkt centralny”. Wyznaczamy środek i rozwieszamy girlandę po obwodzie wracając do punktu centralnego co określoną odległość. W ten sposób powstaje regularny kształt przypominający śmigło/wiatrak. Przy tym układzie działają duże siły na punkt centralny, dlatego trzeba zadbać aby był solidny np. postawiony słup musi być mocno zakotwiony w ziemi. 

na zdjęciu girlanda ogrodowa żarówkowa układ punkt centralny żarówki na kablu

Istnieje jeszcze wiele metod montowania girland. Znając te podstawowe, możesz stworzyć w swoim ogrodzie instalację świetlną, która wprawi w osłupienie każdego gościa!

O tym, jak krok po kroku zamontować girlandy ogrodowe i na co zwracać uwagę, dowiesz się w następnym wpisie!