Niewiele potrzeba aby Twój ogród stał się przytulnym miejscem spotkań rodziny i przyjaciół. Pomóc w tym mogą girlandy ogrodowe, które czarująco oświetlą przestrzeń i nadadzą urokliwego klimatu. Wystarczy odrobina pracy i planowania. Stworzyliśmy ten przewodnik dla osób które chcą powiesić girlandy ogrodowe w swoim wymarzonym miejscu.

Proces instalacji może się różnić w zależności od tego, gdzie i jak zdecydujesz się powiesić girlandy ogrodowe, jednak poniżej przedstawiamy listę podstawowych kroków, potrzebnych materiałów i metod montażu. Możesz rozważyć użycie ocynkowanej stalowej linki, do której przymocujesz swoją girlandę.

Materiały, które możesz potrzebować:

Haki – mogą to być haki wkręcane lub inna odmiana

Opaski zaciskowe lub obejmy stalowe

Karabińczyki

Przedłużacze

Stalowa, ocynkowana linka

Podstawowe kroki zawieszenia girland ogrodowych:

  1. Narysuj przybliżony szkic z pomiarami.
  2. W razie potrzeby zamontuj słupy. Mogą to być np. impregnowane kantówki z kotwami. Możesz wziąć pod uwagę zrobienie odciągów do słupów dla zwiększenia bezpieczeństwa. W miejscach gdzie jest to wymagane zamontuj haki, do których później przymocujesz girlandy lub stalową linkę.
  3. Jeśli używasz stalowej linki, rozwieś ją jako pierwszą. Do niej będziesz mocować girlandę na opaski zaciskowe.
  4. Przed rozpoczęciem wieszania girlandy możesz rozłożyć ją na ziemi i powkręcać żarówki. Bądź bardzo ostrożny, jeżeli Twoje żarówki są w szklanych bańkach. Jeżeli zakupiłeś żarówki w plastikowej bańce (np. takie https://girlandyzarowkowe.pl/produkt/zarowka-kulka-led-filament-g45-06w-plastikowa-banka-2400k-50lm/ ) nie musisz się o nie martwić.
  5. Zacznij wieszać girlandę, pamiętając o tym żeby wtyczka swobodnie mogła wejść do gniazda. Do mocowania girlandy do haków możesz użyć paru opasek zaciskowych lub stalowej obejmy. Pamiętaj, aby każdy punkt mocowania był mocny i pewny. Jeżeli girlanda ma wisieć dłużej, to lepiej użyć o jedną opaskę więcej niż mniej.
  6. Podłącz girlandę ogrodową do zasilania i ciesz się atmosferą!

Inne metody podwieszania girland ogrodowych

Prócz wcześniej wspomnianych słupów i haków, do których można przymocować girlandę, istnieją też inne metody montażu. Możesz rozwiesić girlandę na poręczy, przymocować do dachów altan i pergoli, na gałęziach drzew czy też do konarów drzew przy pomocy np. stalowych obejm.  Możliwości jest nieskończenie wiele!

Alternatywą dla słupów z kotwami może być ozdobny słup w doniczce. Oto krótka instrukcja jak go zrobić.

Co potrzebujesz:

1 duża gliniana doniczka

1 mniejsza gliniana doniczka (do zmieszczenia w większej wersji)

Cement szybkoschnący

impregnowany drewniany słup

Hak wkręcany

Gleba ogrodnicza

Kwiaty / rośliny lub kamienie ozdobne

Przymocuj haczyk do jednego końca słupa, do którego później będziesz mógł przyczepić girlandę. Przygotowany cement umieść w mniejszej glinianej doniczce, a gdy jest jeszcze mokry, włóż do niej drewniany słup. Ustaw go pionowo przy pomocy poziomicy i utrzymaj w środku podczas wysychania – co nie powinno zająć zbyt długo, jeśli używasz szybko schnącego cementu. Po wyschnięciu umieść mniejszą doniczkę wewnątrz większej doniczki i napełnij ziemią. Posadź kwiaty lub umieść kamienie wokół podstawy słupa. Zakotwiczony słup jest na pewno pewniejszy, dlatego w tym rozwiązaniu radzimy zastosować dodatkowe odciągi. Teraz masz funkcjonalny słupek do zawieszenia girland ogrodowych, który służy również jako ozdobna donica!