Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego oświetlenia do ogrodu? Dlaczego jedynym odpowiednim wyborem są girlandy żarówkowe i o jakich zasadach należy pamiętać przy ich zakupie.

Czuć już wiosnę! Ptaki śpiewają, rośliny kwitną, a my budzimy się z zimowego letargu by kolejny raz cieszyć się ciepłem i pogodą. Innymi słowy – najwyższy czas na porządki w ogrodach i przywrócenie im letniej chwały! Dodatek kreatywnego oświetlenia do miejsc takich jak zadaszone patio, altana, taras czy balkon lub dziedziniec pozwala cieszyć się owocami ciężkiej pracy  w komfortowych warunkach.

Na rynku dostępnych jest wiele możliwości począwszy od lampek solarnych po wszelkiego rodzaju lampy ogrodowe. Jednak żadne z tych rozwiązań nie stworzy w ogrodzie takiego klimatu jak nasze girlandy żarówkowe (w Polsce znane są one również jako girlandy świetlne i girlandy ogrodowe).

Wyobraźcie sobie taką sytuację. Przygotowujecie przyjęcie w ogrodzie lub altanie dla najbliższych. Tydzień przygotowań – ogród gruntownie wysprzątany, jedzenie gotowe, grill rozpalony, ale kiedy słońce zachodzi, impreza przenosi się do środka. Pojawia się pytanie, jak wykorzystać ciepłe wieczory do granic możliwości? Odpowiedź jest prosta – girlandy żarówkowe i oświetlenie ogrodu za ich pomocą.

Sekretem stworzenia niezapomnianego, klimatycznego ogródka przy domu czy restauracji jest dodanie do niego nastrojowego oświetlenia jakim bez wątpienia są girlandy świetlne. Girlandy odmienią charakter Twojego ogrodu, zapewniając natychmiastowe odczucie atmosfery relaksu, zabawy i radości z życia.

Girlandy, dzięki odpowiednio dobranej żarówce do girland o małej mocy i niskim strumieniu świetlnym (z uwagi na zagęszczenie opraw) otulają ciepłym światłem altany, tarasy i ogrody.  

Lampka wina, kocyk i blask girland świetlnych to gwarancja niezapomnianych wieczorów spędzonych na świeżym powietrzu.

Wybierając inny typ oświetlenia do ogrodu np. ogrodowe lampy solarne często sugerujemy się oszczędnością prądu. Tu zaskoczenie, girlandy świetlne również nie generują dużych kosztów zużycia energii. Dzięki najnowszej technologi żarówki LED z naszego sklepu pobierają zaledwie 0,6W  prądu co nawet przy długich łańcuchach żarówek daje znikome zużycie.

Myślę, że po przeczytaniu tego krótkiego tekstu oczami wyobraźni widzicie i czujecie już to co my,  gdy podczas realizacji, za każdym razem jesteśmy podekscytowani efektem końcowym i tym jak girlandy żarówkowe odmieniają miejsca w których mamy okazję je montować.

Wybierzcie girlandy żarówkowe do oświetlenia Waszego  ogrodu, a znajomi nie będą chcieli od Was wychodzić!

Poniżej prezentujemy 5  ważnych zasad którymi powinniście kierować się przy zakupie girland :

1. Wymiar to podstawa!

Upss..

Z pomiarów odległości otrzymaliście wymiar równy 10 m. Wybraliście piękny zestaw girland z żarówkami o takiej samej długości i….. coś jest jednak nie tak. Girlanda nie sięga założonych wcześniej punktów montażu. Co poszło nie tak? Pomiary zebrane zostały w linii prostejnie uwzględniając cechy girland żarówkowych na której najbardziej nam zależy, czyli:

Naturalnego obniżenia się girlandy w kształcie łuku czy paraboli.

Na szczęście odpowiedni dobór długości girlandy nie wymaga skomplikowanych obliczeń. Z naszego doświadczenia wynika, że dodatkowe kilka centymetrów w zupełności wystarczy. Przykładowo z pomiaru w lini prostej uzyskaliście 9,70 m . Zaokrąglając długość girlandy  świetlnej do pełnych 10m z powodzeniem uzyskacie dwie lub nawet 3 parabole UUU

UWAGA! Najdokładniejszy pomiar uzyskacie odmierzając długość girland żarówkowych sznurkiem. Sznurek dokładnie odwzoruje obniżenie się girlandy. Następnie wystarczy zmierzyć jego długość, rozkładając go na płaskiej powierzchni.

Pamiętajcie!  Girland żarówkowych nigdy za dużo! Lepiej dodać dodatkowe centymetry.

2. Wybór odpowiedniej żarówki ma znaczenie!

Na rynku dostępne są tysiące rodzajów żarówek, jednak nie wszystkie będą w odpowiedni sposób współpracowały z Waszymi girlandami żarówkowymi. Wybierając żarówki radzimy sprawdzić czy będa one posiadały odpowiedni gwint (E27) oraz czy ich jasność (strumień świetlny w lumenach „lm”) nie będzie zbyt duża. Pamiętajcie, że ze względu na zagęszczenie opraw żarówki stosowane przez Was z powodzeniem w domu  mogą okazać się za jasne, a przecież nie o to chodzi, żeby Waszym gościom trudno było podziwiać nowe girlandy ze względu na rażące światło. Do girland w rozstawie co 0,25 m, co 0,5 m i co 0,75 m rekomendujemy żarówki o strumieniu świetlnym do 100 lm. W przypadku rozstawu opraw co 1 m można użyć żarówek o większej mocy.

3. Nie przeciążajcie instalacji !

Załóżmy, że znaleźliście wymarzone żarówki tradycyjne Vintage Edison z leciutko żarzącym się żarnikiem – to prawda te żarówki wyglądają pięknie, ale każda z nich pobiera ponad 30W prądu. To bardzo dużo – zakładając , że Wasz łańcuch z żarówek będzie liczył ich 50 sztuk, cała instalacja będzie pobierała 30 x 50  = 1500W – co prawie wyczerpuje bezpieczny limit obciążenia przewodu prądem (ok 2000W). Pamiętajcie, że oprawy E27 wykonane są z tworzywa. Jeśli zastosowane przez Was żarówki dekoracyjne o dużej mocy (maksymalna moc stosowanej żarówki w oprawie to 40 W) będą oddawały za dużo ciepła to istnieje ryzyko uszkodzenia oprawy.

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest wybór jednej z proponowanych i przetestowanych przez nas żarówek.

Przed podłączeniem girlandy zawsze upewnijcie się, że zabezpieczenia prądowe gniazda, do którego podłączacie girlandy świetlne są wystarczające oraz czy samo gniazdo jest suche.

4. Odpowiednie akcesoria do montażu to Twoi przyjaciele.

Wyobraź sobie niewidzialne przeciąganie liny. W większości przypadków girlandy żarówkowe montujemy w dwóch przeciwległych punktach. Na każdy z tych punktów montażu działa siła o przeciwległym kierunku skierowana do środka (siła działa w kierunku naturalnego obniżenia się girlandy). O ile w przypadku odległości między podporami „do 10 m” do montażu girlandy wystarczą szerokie, mocne, odporne na UV opaski zaciskowe, tzw. „tytyrytki” to w przypadku odległości większych, polecamy rozważyć uprzednie mocowanie linek stalowych do wybranych punktów istniejącej architektury. W przypadku montażu do słupów upewnijcie się, że są one mocno zakotwione w ziemi.

5. Rozwieś girlandy żarówkowe jak zawodowiec!

Wybór odpowiedniego wzoru ma duże znaczenie. Układ, który wybierzecie będzie tak samo widoczny jak same girlandy. Niezależnie czy girlandy będą montowane pod dachem altany, na miejskim tarasie mieszkania, w ogrodzie lub w ogródku restauracyjnym poniżej przedstawiamy kilka wzorów, które zaoszczędzą Wam czas i sprawią, że girlandy ogrodowe będą się pięknie prezentowały.

Wzory:

– Układ X

– Układ V

– Zyg zag W

– Zaokrąglony kwadrat

– punkt na horyzoncie

– punkt centralny „namiot”

Dowiedz się więcej o wzorach rozwieszenia w kolejnym wpisie!